Návrh na program Ústřední školy na rok 2009/2010

Způsob jak získat více cvičenců do sokoloven a zvýšit si tak finanční příjmy je problém mnoha jednot. Základem plné sokolovny je dobrý cvičitel a zajímavá hodina. V dnešní době spíše více používané slovo atraktivní. K tomu,aby byl cvičitel dobrý a šel tzv. s dobou, je nutné sledovat i nové trendy v oblasti druhu cvičení a vyhmátnout vhodné styly, které by mohl dát do hodin. V poslední době se vedle tradičního aerobiku a posilovacích cvičení s různě atraktivním náčiním k nám dostávají i nové taneční směry kombinované se strečinkem nebo aerobikem jako je salsa, Chi-toning, Por De Bra, Tai-či nebo nejnovější Zumba, které jsou vhodné i pro začátečníky.

Pokud máme ve školení jen ukázku nějakého nového směru je to podnětné,ale dál si musíme o tomto směru shánět info. sami a bohužel pokud se chceme vyškolit nebo zúčastnit alespoň jednodenního semináře,kde získáme nejen manuál, ale i hudbu, je to na 99% mimo Sokol. Postupně se cvičitelé naučí školit se u jiných sportovních organizací a za čas odejdou ze Sokola úplně. Je to velká škoda a myslím, že i když je to možná složité, stálo by za to poskytnout cvičitelům možnost získat certifikát vyškolení některých těchto směrů,které budou přínosem do hodin a možným přílivem cvičenců.

Další bolístkou, kterou vidím v rozvoji cvičení s dospělými i dětmi je problémy lidí s větší nadváhou. Přístup a styl cvičení lidí, kteří mají větší nadváhu by měl být individuální. Jestliže jsme organizací, která se zaměřuje na nejširší veřejnost, tak bychom si měli vyškolit i cvičitele, kteří umí s touto skupinou pracovat. Ale zase,cvičitel by měl možnost získat certifikát, že prošel školením zaměřeným třeba na výživu + vhodné cvičení. A i tady se můžou využít nové směry ve cvičení. Ale zase je nutné vědět jaký pohyb je vhodný a jak vést hodinu. Obezita je celosvětový problém a bohužel se týká čím dál, tím víc i dětí. Správné vedení, pestrost, hravost a informovanost v hodinách lidí s nadváhou nám může zajistit příliv nových cvičenců do sokoloven, pro které se pohyb stane samozřejmou součástí života.

Myslím si, že program ústřední školy by mohl na tento problém reagovat a začít třeba na zkoušku v malém – ve školícím zařízení v Olomouci.

Jana Kučerová
jednatelka, cvičitelka RG,všestrannosti

O autorovi

Michal Hrotík

Jednota:

Sokol Kačice

Pár slov:

V Sokole jsem od roku 1996, přičemž jsem začínal jako řadový cvičenec v jednotě Sokol Kladno. V 18ti letech jsem se vyškolil na cvičitele III. třídy všestrannosti, stal se náčelníkem jednoty Sokol Kladno a o pár let později náčelníkem Sokolské župy Budečské.  V současné době jsem místonáčelníkem župy a náčelníkem Sokola Kačice. Mezi mé koníčky patří cestování, moderní technologie, organizování všeho možného a jsem zarytou iOvcí :-)

Přidat komentář

Filtered HTML

  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><br><p><b>

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
Zde můžete vložit Váš komentář. Upozorňujeme, že komntáře, které budou obsahovat nevhodný obsah, vulgarismy a podobně budou odstraněny!
CAPTCHA
Ochrana proti spamu