Legiovlak Kladno

Československá obec legionářská, Územní jednota Kladno, zve všechny příznivce na zastávku legiovlaku na hlavním vlakovém nádraží v Kladně. Slavnostní zahájení Legiovlaku na kladenském zastavení se uskuteční 14. dubna 2016 od 10:00 i za účasti krojovaných bratří a sester z našich sokolských jednot.

Legiovlak se skládá z 12 zrekonstruovaných vagonů, které představují vojenský ešalon. Těmito vlaky se desetitisíce čs. legionářů přepravily v letech 1918–1920 napříč Ruskem po Transsibiřské magistrále a průjezd si často musely vynutit bojem s bolševiky. Legiovlak se skládá z vozů polní pošty, těplušky, zdravotního, filmového, štábního, obrněného, prodejního, krejčovského, kovářského (zrekonstruován na Slovensku), ubytovacího a dvou plošinových vozů. Ve všech vozech bude na návštěvníky čekat věrná rekonstrukce vybavení, legionáři v dobových stejnokrojích, ale také originální exponáty a několik stovek fotografií na panelech mapujících historii čs. legií.

Od března 1918 se Československé vojsko  na Rusi  zabydlelo ve vojenských vlacích (ešalonech). Vlaky sloužily jako pojízdná kasárna a staly se do roku 1920 domovem našich vojáků, kteří si je postupně dovybavovali a zdobili. V druhé polovině roku 1918 postupně docházelo k odstranění improvizací, jednotky byly doplňovány, nové zformovány a s tím docházelo i k budování  logistických  a podpůrných částí (kuchyně, pekárny, prádelny, zbrojařské, technické, krejčířské kovářské , truhlářské a další dílny, sklady, štáby nemocnice a jiné) a to především ve vagonech. Celkem disponovalo čs. vojsko  na Rusi 531 osobními a 10 287 nákladními vozy, které byly uspořádány ve 259 vlacích. V tomto počtu není zahrnuto 27 vlaků zdravotních a evakuačních a mnoho vlaků spojeneckých vojsk.  

Více informací a fotografie najdete na facebook.com/csolkladno.

 

S legionářským pozdravem
„Věrnost za věrnost“
Mgr. Eva Armeanová
předsedkyně ČsOL Kladno
 
 
Datum: 
14. Duben 2016 - 10:00 - 20. Duben 2016 - 19:00
Místo: 
Vlakové nádraží Kladno

O autorovi

Admin Tým

Jednota:

jsem členem jiné organizace

Pár slov:

Hlavní administrátorský účet. Pokud je uveden jako autor článku, tak se s největší pravděpodobností jedná o článek, který byl dodán e-mailem, případně byl převzat z jiného zdroje, což je uvedeno v článku.

Přidat komentář

Filtered HTML

  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><br><p><b>

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA
Ochrana proti spamu