Památný den Sokolstva na kladenském Sletišti 8.10.2014

Dne 8.10.2014 v odpoledních hodinách proběhla na kladenském Sletišti za účasti významných hostů vzpomínka na sokoly, kteří položili životy za 2. světové války. Datum bylo zvoleno podle smutné události, kdy v noci ze 7. na 8.10. 1941 byli gestapem pozatýkáni vedoucí představitelé Sokola na všech úrovních, od ústředí – České obce sokolské, přes vedení žup až k činovníkům místních jednot. Jména sokolů z našeho kraje, kteří se po válce už nevrátili, si lze přečíst na Tyršově památníku na kladenském Sletišti. Od včerejška zdobí pomník květiny i svíčky, od zástupců organizací i od jednotlivců, kteří přicházeli se svou symbolickou vzpomínkou ještě před zahájením.
Našim statečným předchůdcům se přišel poklonit také primátor města Kladna Dan Jiránek a předseda naší spřízněné organizace – Českého svazu bojovníků za svobodu Petr Hroník. Řediteli Sportovních areálů města Kladna Lukáši Kubicovi osobně poděkoval starosta Budečské župy bratr Miroslav David za důstojnou úpravu Tyršova památníku a okolí. Dostavili se také zástupci kladenského Skautu Pavel Zejšek a architekt Marek Bečka.
Živým i mrtvým pro potěchu zazpíval několik krásných písní včetně masarykovské „Ach, synku“ mužský pěvecký sbor Smetana-Slovanka. Také počasí nám přálo, a tak se zapředlo i množství srdečných rozhovorů. Děkujeme všem zúčastněným a těšíme se za rok zas. 

Přepis proslovu br. Miroslava Davida - starosty Sokolské župy Budečské:

Projev starosty Sokolské župy Budečské Miroslava Davida:

Vážené dámy, vážení pánové, sestry a bratři.

Osmý říjen …

Tento den uctíváme památku všech sokolů a sokolek, kteří bojovali za národní nezávislost, demokracii a humanitní ideály.

Za druhé světové války bylo sokolské odbojové hnutí významnou součástí celonárodního odporu proti nacistické okupační moci.

Hned po okupaci Čech a Moravy 15. března 1939 začalo docházet k zatýkání sokolských činovníků a jejich následným popravám.

12. dubna 1941 byla činnost Sokola německými okupanty úředně zastavena a 8. října téhož roku byla výnosem říšského protektora Česká obec sokolská rozpuštěna a její majetek byl zabaven. Při tzv. „Akci Sokol“ v noci ze 7. na 8. října 1941, byli zatčeni téměř všichni činovníci z ústředí, žup i větších jednot. Byli vyslýcháni, mučeni, vězněni a deportováni do koncentračních táborů, odkud se jich více než 90 % po válce nevrátilo.  Proto byl osmý říjen vyhlášen Památným dnem sokolstva, na uctění jejich památky, ale i všech Sokolů, kteří položili svůj život v domácím odboji i na válečných frontách.

My jsme se zde dnes sešli, abychom vzpomněli zejména na všechny zde uvedené bratry naší Sokolské župy Budečské. Zemřeli za neochvějnou službu pravdě a střežení humanitních hodnot za všech okolností. Jejich živý odkaz nás zavazuje.

Děkujeme Vám.

O autorovi

Admin Tým

Jednota:

jsem členem jiné organizace

Pár slov:

Hlavní administrátorský účet. Pokud je uveden jako autor článku, tak se s největší pravděpodobností jedná o článek, který byl dodán e-mailem, případně byl převzat z jiného zdroje, což je uvedeno v článku.

Přidat komentář

Filtered HTML

  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><br><p><b>

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
Zde můžete vložit Váš komentář. Upozorňujeme, že komntáře, které budou obsahovat nevhodný obsah, vulgarismy a podobně budou odstraněny!
CAPTCHA
Ochrana proti spamu