Zlatá medaile ČOS pro Věru Šaškovou - zpráva ze Sokola Kladno

Dlouhodobé svazky manželské jsme si zvykli nazývat zlatými, diamantovými, kamennými atd. Partneři v nich musí milovat, věřit, nebát se obětí. Jeden takový svazek, i když ne manželský, vznikl před více než osmdesáti lety a vydržel dodnes.

V roce 1931 otevřela poprvé dveře kladenské sokolovny tehdy pětiletá dívčina Věra a její spojení se sokolským hnutím trvá dodnes. Jak už to v životě chodí, provázely tento svazek vzestupy i pády. Ještě před druhou světovou válkou cvičila Věra, dnešním příjmením Šašková, v roce 1938 skladbu žákyň na X. Všesokolské, sletu. Pak následoval první pád – nacistický režim činnost řady spolků včetně Sokola zakázal. Věra se však svého oblíbeného cvičení nevzdala a v letech 1940 – 1943 absolvovala taneční a choreografickou školu u tanečnice Národního divadla Miluše Majerové.

Po válce a obnově Sokola se opět mohla naplno věnovat své zálibě. Absolvovala cvičitelskou školu České obce sokolské a vedla nácvik skladby dorostenek na XI. Všesokolský slet v roce 1948. Přišel ale druhý životní podraz, tentokrát ze strany nově vládnoucí komunistické garnitury. Aktivně bojovala za obnovu Sokola i v dramatickém roce 1968, na možnost navázat na předchozí činnost si však musela počkat ještě více než dvacet let.

Ani v důchodovém věku se však nevzdala svých ideálů o kultuře těla i ducha a v roce 1990 stála u obnovy Sokola Kladno. Poprávu byla zvolena náčelnicí jednoty, spolu s ostatními se jí podařilo vybudovat fundovaný cvičitelský sbor a dostat Tyršovy myšlenky o potřebnosti cvičení pro zdravý tělesný i duševní rozvoj do povědomí kladenské veřejnosti bez rozdílu věku. „Cvičitel musí umět zapálit, aby ostatní mohli hořet,“ říká s oblibou Věra Šašková a dodnes se tímto svým životním cvičitelským krédem řídí.

Časem kývla na nabídku stát se náčelnicí Župy Budečské, možnost pracovat na obdobné pozici v rámci celé České obce sokolské ovšem vzhledem k přetrvávajícím zdravotním problémům byla nucena odmítnout. Přesto pomáhala tvořit řadu skladeb po stránce obsahové i choreografické. Úspěšných. Ví totiž, jak důležitý je pro celek každý jednotlivec, zejména pak cvičitel. „Každý neúspěch je vinou cvičitele, každý úspěch jeho zásluhou.“

Neuvěřitelně vitální dáma s jasnou myslí oslaví 25. ledna své 86. narozeniny. A víte, kde je v tomto věku nejraději? No přece ve svém milovaném kladenském Sokole. Vždyť v roce 2012 se uskuteční XV. Všesokolský slet a u toho přece nemůže chybět. Každý pátek ji tak můžete potkat v sokolovně, kde připravuje na sletovou skladbu Věrnou gardu.

Lásce ke cvičení, jeho vedení a organizaci se lze od ní stále mnohé naučit, stejně jako přístupu k lidem i životu. Právě proto se u příležitosti zmíněného sletu dočká i významného ocenění – za své celoživotní zásluhy o rozvoj Sokola jí Česká obec sokolská udělí jako druhé cvičitelce v historii Zlatou medaili ČOS. K narozeninám i významnému ocenění lze jen poblahopřát.

Sokol Kladno

O autorovi

Admin Tým

Jednota:

jsem členem jiné organizace

Pár slov:

Hlavní administrátorský účet. Pokud je uveden jako autor článku, tak se s největší pravděpodobností jedná o článek, který byl dodán e-mailem, případně byl převzat z jiného zdroje, což je uvedeno v článku.

Přidat komentář

Filtered HTML

  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><br><p><b>

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
Zde můžete vložit Váš komentář. Upozorňujeme, že komntáře, které budou obsahovat nevhodný obsah, vulgarismy a podobně budou odstraněny!
CAPTCHA
Ochrana proti spamu